W dniu 03.10.2024r. członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w składzie: dzielnicowi Komisariatu Policji Szymon Bała i Tomasz Duda oraz pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdowie Edyta Kutaj i Justyna Warciak przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy w Szkole podstawowej w Gdowie. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas I, II, III, IV, VI, VI, VIII (łącznie 454 uczniów + nauczyciele).
Celem zajęć było zwrócenie uwagi uczniów na zjawisko cyberprzemocy oraz uwrażliwienie ich na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi konsekwencjami tego typu działań, zarówno dla ich ofiar, jak i sprawców. W toku zajęć uczniowie dowiedzieli się:
- o możliwych formach jakie może przyjmować cyberprzemoc,
- jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u jej ofiar,
- jakie może nieść konsekwencje,
- jakie są możliwe konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań,
- jak powinna zachować się ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy, jak powinni zachować się świadkowie cyberprzemocy,
- jak zachowywać się, by zmniejszyć ryzyko bycia ofiarą cyberprzemocy.
Podczas zajęć uwrażliwiono uczniów na zagrożenie, które czyha na dzieci i młodzież w grach online lub na portalach społecznościowych, iż są możliwe kontakty z nieznanymi osobami – głównie internautami udzielającymi się w grupach społecznościowych, na czatach lub forach dyskusyjnych. Wśród nich mogą znaleźć się osoby używające niecenzuralnych i obraźliwych słów, podszywające się pod osoby, którymi w rzeczywistości nie są, bądź mające negatywne intencje związane z relacjami z dziećmi korzystającymi z tego typu sieci społecznościowych.
Przemoc rówieśnicza bywa dla wielu dzieci bardzo trudnym, krzywdzącym doświadczeniem, uderzającym w ich poczucie wartości i bezpieczeństwa. Powoduje smutek, bezradność, poczucie samotności. W skrajanych sytuacjach jest zagrożeniem dla równowagi psychicznej dziecka i stanowić może zagrożenie dla jego zdrowia a nawet życia. Dlatego wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności tak ważna jest profilaktyka oraz reagowanie na sytuacje cyberprzemocy.
W trakcie zajęć uczniom zostały rozdane ulotki przygotowane w ramach projektu „Projekt edukacyjny Cyberlekcje 3.0” który jest realizowany w ramach współpracy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Dla aktywnie uczestniczących w zajęciach Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował gadżety z logo GOPS w Gdowie.