W dniach od 01.11.2024r. do 19.11.2024 Gmina Gdów włącza się w ogólnoświatową kampanię „Pomarańczowa wstążka”, która ma na celu zatrzymanie przemocy wobec dzieci. Głównymi organizatorami gdowskiej edycji są Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdowie oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy
Domowej. Hasłem przewodnim Kampanii jest „A może by tak inaczej?”
Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Jej zasadniczym celem jest tworzenie świata, w którym dzieci i młodzież czują się bezpiecznie i szczęśliwie.
Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation (WWSF). W 2000 roku w dniu 19 listopada, WWSF wprowadziła światowe obchody dnia przeciwko krzywdzeniu dzieci. Ta data stała się początkiem budowania sieci współpracy organizacji pozarządowych z całego świata, które zaczęły przygotowywać obchody kampanii
w swoich krajach. Celem podejmowanych działań było budowanie właściwych postaw wobec przemocy, tworzenie międzynarodowej sieci współpracy i wymiana dobrych praktyk z zakresu profilaktyki i interwencji.
Ponieważ okazało się, że jeden dzień to zbyt mało, by poruszyć wszystkie istotne problemy związane z negatywnymi i dramatycznymi doświadczeniami dzieci i młodzieży na całym świecie, w 2011 roku WWSF rozpoczęła ogólnoświatową kampanię 19 dni, która organizowana jest co roku przez pierwsze dni listopada.
Celem kampanii jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnej do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem.
Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” ( „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę.
W ramach Kampanii pn. „A może by tak inaczej?” zaplanowaliśmy: m.in.:
- akcję informacyjno-edukacyjną dla mieszkańców Gminy Gdów poprzez: ogłoszenia w mediach lokalnych, na stronach internetowych gminy w tym m. in. na temat przedmiotowej kampanii oraz proponowanych form pomocy
i instytucji, w których tę pomoc można uzyskać; - spotkania z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej w Winiarach
i w Świetlicy Środowiskowej w Zagórzanach. W trakcie spotkań dzieci będą uczestnikami przedstawień profilaktycznych przygotowanych przez teatr „Maska” w Krakowie oraz zostaną rozdane ulotki. Dodatkowo dla dzieci zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny
– w dniu 18.11.2024r. dzieci z ww. placówek otrzymają pomarańczowe odblaski oraz będą wypuszczać pomarańczowe balony.
- udostępnienie linków do bezpłatnych szkoleń i webinariów on-line przygotowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach Kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, skierowane są one do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom
w trudnych sytuacjach. Lekcje online to propozycja dla całych klas, podczas których uczniowie i uczennice mogą zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.
Link https://dziecinstwobezprzemocy.pl/lekcje-i-webinary/
- bezpłatne porady prawnika 7.11.2024 r. w godzinach 8:00-12:00
- W dniu 19.11.2024r. dołączamy do ogólnopolskiej Kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetlą się na czerwono. Iluminacja rozpoczyna się o godzinie 17:00.
- W dniu 19.11.2024r. na zakończenie kampanii „A może by tak inaczej?” zostanie zorganizowane spotkanie seminaryjne pn. „Budowanie skutecznego lokalnego systemu przeciwdziałania krzywdzeniu dziecka oraz pomocy rodzinie uwikłanej w przemoc” przedstawicieli instytucji pracujących z dziećmi.