Nowe świadczenie „Dobry start”

1 lipca 2018r. rozpoczyna się nowy program rządowy „Dobry start” – 300,00 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych granica wiekowa to 24 rok życia.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola, dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne a także uczniów szkoły policealnej.

Świadczenia będą wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde uprawnione dziecko, niezależnie od posiadanego dochodu rodziny.

Wniosek do GOPS może złożyć:

– matka,

– ojciec,

– opiekun prawny

– opiekun faktyczny dziecka

W terminie:

  • od 1 lipca 2018r. online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną,

  • od 1 sierpnia 2018r. w wersji papierowej w Dziale Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdowie, Rynek Gdów 106 (w budynku Małopolskiego Banku Spółdzielczego) w godzinach:

    – poniedziałek od 8.30 do 16.30,

    – wtorek od 7.30 do 15.30,

    – środa od 7.30 do 15.30,

    – czwartek – dzień wewnętrzny / bez przyjmowania stron,

    – piątek od 7.30 do 15.30.

W przypadku ubiegania się o świadczenie dobry start na dziecko umieszczone w pieczy zastępczej, wniosek może złożyć:

– rodzic zastępczy,

– osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,

– dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,

– dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej

W takim przypadku wnioski składać należy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie według miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub siedziby placówki.

Wniosek należy złożyć do 30 listopada. W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu wypłata świadczenia następuje do dnia 30 września. Wnioski złożone w okresie wrzesień – listopad rozpatrzone zostaną w terminie maksymalnie dwóch miesięcy od dnia ich złożenia.

Świadczenie „Dobry start” jest zwolnione od podatku, nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Przewiń do góry