Stypendium szkolne przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych
o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia; - wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej
z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Wsparcie w trudnej sytuacji – zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny stanowi rodzaj wsparcia finansowego dla ucznia znajdującego się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (np. śmierć rodzica lub prawnego opiekuna, nagła choroba w rodzinie ucznia, kradzież w mieszkaniu ucznia, pożar, powódź lub klęska inna żywiołowa).
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Wnioski o stypendium szkolne można pobrać i składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
w Gdowie
Termin składania wniosków – od 1 września 2024 r. do 15 września 2024 r. ( 15 wrzesień jest terminem ostatecznym). W przypadku kolegiów nauczycielskich języków obcych, pracowników służb społecznych wniosek o stypendium szkolne należy złożyć w terminie do dnia 15.10.2024 r.
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek
- rodziców niepełnoletniego ucznia
- pełnoletniego ucznia
- dyrektora szkoły
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się
o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600 zł netto.
Ponadto warunkiem przyznania stypendium jest zamieszkanie na terenie gminy Gdów
Wnioskodawcy zobowiązani są przedstawić informacje o wszystkich DOCHODACH uzyskanych
w miesiącu poprzedzającym termin złożenia wniosku, tj. sierpień 2024 r.
Za dochód rodziny uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszoną o wysokość potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne określone w odrębnych przepisach, kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 345,00zł.
Dokumentami potwierdzającymi dochód są:
- zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto uzyskiwanych w miesiącu sierpniu 2024 r.
- oświadczenia o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku osób nie zarejestrowanych/zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy
- zaświadczenie o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy).
- nakaz płatniczy za 2024 r. lub zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych,
- wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenia komornika
o nieściągalności alimentów - odcinek renty/emerytury za m-c sierpień 2024 r.
- oświadczenia rodziców o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych
- inne
Świadczenie wychowawcze 800+ nie wlicza się do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do stypendium szkolnego
Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkołach w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkoła,
w szczególności: nauka języków obcych, zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, komputerowe, muzyczne, plastyczne, techniczne, itp., a także pokrycia kosztów o charakterze edukacyjnym, potwierdzonym przez szkołę, z przeznaczeniem na: zieloną szkołę, wycieczki szkolne, wyjście lub wyjazd do kina, teatru, korzystania z obiektów sportowych, itp. - pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu: podręczników lub lektur szkolnych, wydawnictw niezbędnych do procesu edukacyjnego, edukacyjnych programów komputerowych, przyborów lub pomocy szkolnych( np. plecaka szkolnego, zeszytów, stroju lub obuwia na zajęcia z wychowania fizycznego lub do praktycznej nauki zawodu- jeden komplet na semestr), pokrycie kosztów abonamentu internetowego lub zakupu komputera wykorzystywanych w celach edukacyjnych, okularów korygujących wzrok,
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych , w szczególności , w szczególności dotyczących zakwaterowania , dojazdu, czesnego,
- świadczenia pieniężnego w przypadku określonych w art. 90d ust.5 ustawy.
Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Gdów stypendium szkolne przyznane w w/w formach, będzie realizowane jako zwrot poniesionych wydatków na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Istotne jest także, by np. plecak, buty itp. miały adnotację „szkolne”. Jeżeli zakupiony towar nie ma tego przymiotnika w nazwie umieszczonej na fakturze, sprzedawca potwierdza ten fakt na odwrocie rachunku.