Gmina Gdów-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdowie w roku 2018 realizował projekt w ramach Programu Osłonowego „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE”
W ramach projektu zaplanowano działania, które wpisują się w realizację I priorytetu Programu. tj. Rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy.
Działania, jakie wykonano w ramach realizacji przedmiotowego projektu to:
- Przeprowadzono Kampanię promującą projekt,
- Opracowano i wydrukowano broszury promocyjno-informacyjno-edukacyjne. Broszura jest swoistym mini poradnikiem, w której został przybliżony sposób porozumiewania się bez przemocy. Jak mówić i słuchać, by słowa miały znaczenie oraz informacje gdzie szukać pomocy w przypadku doświadczenia przemocy lub jej zauważenia.
- Spotkanie konsultacyjno – informacyjne dla dyrektorów i pedagogów biorących udział w projekcie. Omówienie zasad współpracy.
- Przeprowadzono działania dotyczące zapoznania beneficjentów ze ścieżką prawną w ramach, której uczestnicy poznali funkcjonowanie policji, prokuratury, sądów, aresztu i więzienia oraz zakładu poprawczego.
- Wyjazd edukacyjny do Sądu.
Celem wizyty było poszerzenie świadomości prawnej młodzieży.
Zgodę na współpracę w ramach tego działania wyraził Sąd Rejonowy w Myślenicach. Wizyta obejmowała omówienie sposobu działania sądów i sądownictwa, uczestnictwo młodzieży w symulacji rozprawy sądowej, omówienie zasad prowadzenia postępowania sądowego oraz rozmowę z sędzią. Młodzież miała także możliwość zwiedzenia Sądu i zobaczenia jak wygląda sądowa izba zatrzymań, w której aresztowani i więźniowie oczekują na rozprawę.
- Wyjazd do więzienia.
Zgodę na przeprowadzenia zajęć w ramach tego zadania wyraziło Więzienie w Krakowie – Nowa Huta, ul. Spławy 2
Celem wizyty było przybliżenie uczniom zasad funkcjonowania więzienia oraz specyfiki służby więziennej, jako formacji mundurowej.
Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość poznać historię więzienia, zwiedzić salę widzeń, poznać główne zadania i cele służby więziennej oraz podstawowe zasady odbywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Pogłębili wiedzę jak wygląda cela izolacyjna i zabezpieczająca oraz poznali różnice między nimi, a także zobaczyli plac spacerowy.
- Wyjazd do zakładu poprawczego.
Wizyta odbyła się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym dla Chłopców, który mieści się na ulicy Górka Narodowa 116 w Krakowie.
Celem tego wyjazdu było przybliżenie młodzieży roli zakładu poprawczego i zapoznanie się z głównym celem i zadaniem zakładu. Poszerzenie wiedzy, czym jest resocjalizacja nieletnich, jakie są jej założenia.
- Spotkanie z kuratorem rodzinnym.
Spotkanie miało na celu uwrażliwienie młodzieży na potrzebę zachowania porządku prawnego. Omówienie kwestii związanych z odpowiedzialnością karną nieletnich za popełniane czyny karalne oraz przejawy demoralizacji, jak również poznali rodzaj środków wychowawczych stosowanych wobec nieletnich.
- Warsztaty dla młodzieży.
- Prowadzone przez prawnika, w ramach, których młodzież miała możliwość wcielić się w postacie procesu karnego oraz ustalić wyrok na wybranych kazusach.
- Warsztaty prowadzone przez specjalistów zajmujących się problematyką przemocy. W ramach spotkań dla młodzieży przeprowadzone zostały warsztaty dające szansę na pracę nad własnymi emocjami, nabycie umiejętności kontrolowania zachowań i radzenia sobie ze stresem. Równocześnie przedstawione zostały źródła, a przede wszystkim konsekwencje psychiczne zachowań przemocowych oraz przekraczania norm społecznych.
- Warsztaty fotograficzne dla młodzieży.
Młodzież nagminnie zamieszcza w portalach społecznościowych swoje zdjęcia, uwiecznia też osoby z kręgu najbliższych znajomych oraz ważne dla nich wydarzenia. Warsztaty z podstaw fotografii przybliżyły podstawowe umiejętności wykonywania zdjęć, pozwoliły na zdobycie wiedzy dotyczącej technik oraz jak zatrzymać w kadrze najpiękniejsze chwile, widoki.
Warsztaty były również pretekstem do podjęcia dyskusji na temat odpowiedzialności za zamieszczane w sieci zdjęcia, jak również uwypuklenia pozytywnego wymiaru prezentowanych fotografii w Internecie. Na zakończenie projektu została zorganizowana wystawa i wernisaż prac beneficjentów projektu połączony z wyłonieniem zwycięzców.
- Wejście na siłownię.
Siłownia to nie tylko budowanie tężyzny fizycznej. To również możliwość spędzania wolnego czasu, odreagowanie negatywnych czy trudnych emocji, spotkania z rówieśnikami. Uczestnicy projekty otrzymali karnety na siłownię wraz z możliwością personalnego doboru treningu oraz prezentacji ćwiczeń na sprzęcie pozostającym na wyposażeniu siłowni.
- Rodzinne wyjścia dzieci z rodzicami.
W dzisiejszym świecie niejednokrotnie członkowie rodzin- rodzice i dzieci, żyją obok siebie: rozmowa bywa rzadkością. Ludzie zapominają o wspólnym spędzaniu czasu. Tracą ze sobą kontakt, a to rodzi wyobcowanie, niezrozumienie siebie nawzajem, konflikty. Rodzinne aktywności mogą pomóc w odbudowie relacji pomiędzy członkami rodziny, w znalezieniu radości we wspólnie spędzanym czasie. Do wyboru pozostawiono następujące aktywności:
- Rodzinne wyjście na kręgle,
- Rodzinne wyjście do kina.
- Zakup i montaż siłowni zewnętrznej.
Siłownia na świeżym powietrzu dostępna o każdej porze dnia i roku, przyczyni się do zwiększenia aktywności fizycznej, rozładowania negatywnych emocji, zarówno młodzieży jak i dorosłych. Uczestnicy będą mogli z niej korzystać zarówno w trakcie realizacji jak i po zakończeniu projektu. Zewnętrzna siłownia będzie ogólnodostępna dla każdego mieszkańca naszej gminy.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA:
- Pani Prezes Sądu Rejonowego w Myślenicach SSR Małgorzacie Święch za wyrażenie zgody i przeprowadzenie warsztatów.
- Pani Dyrektor Renacie Stańczyk Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla Chłopców, ulica Górka Narodowa 116 w Krakowie, za umożliwienie i przeprowadzenie warsztatów.
- Panu ppłk. Jackowi Mróz Dyrektorowi Zakładu Karnego w Nowej Hucie, ul. Spławy 2, za wyrażenie zgody i przeprowadzenie zajęć z młodzieżą w ramach programu.
- Firmie EPSON za ogromne wsparcie w przygotowaniu wystawy prac fotograficznych wykonanych przez młodzież.