Wsparcie dla Rodzin w których występuje zjawisko przemocy w Rodzinie

Wsparcie dla Rodzin w których występuje zjawisko przemocy w Rodzinie

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdowie wraz z Zespołem do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przypomina o Punkcie Poradnictwa i Psychoterapii i Interwencji działającym przy GOPS Gdów. Specjalistycznego wsparcia mogą  uzyskać zarówno osoby doświadczające przemocy w rodzinie jak również osoby stosujące przemoc w rodzinie.

Przemoc domowa, nazywana również przemocą w rodzinie,  jest zamierzonym i wykorzystującym przewagę sił działaniem przeciw członkowi rodziny. Sytuacja doświadczania przemocy w rodzinie zazwyczaj nie jest tylko jednorazowym i trudnym zdarzeniem. Posiada niezwykłą siłę wywierania wpływu na całe funkcjonowanie człowieka, jego umysł, procesy emocjonalne, świat wewnętrzny i sposób postrzegania świata. Potrafi trwale zmienić życie, powoduje zahamowanie normalnego rozwoju osobowości i wymaga podjęcia nowych działań adaptacyjnych.

 

PUNKT ZAPEWNIA SPECJALISTYCZNE USŁUGI W ZAKRESIE:

 

PSYCHOLOG DZIECIĘCY: wspieranie wychowawczej funkcji rodziny, pomoc psychologiczna dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W ramach profesjonalnej działalności psychologicznej mającej
na celu stworzenia dzieciom lepszej i przyjaznej atmosfery terapii został stworzony „pokój przyjazny dla dzieci”, w którym czują się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki czemu nie mają blokady do otwarcia się przed specjalistą.

 

PSYCHOTERAPEUTA: prowadzenie terapii zaburzeń, rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych, wszechstronne wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, przeznaczona dla osób dorosłych znajdujących się w sytuacji kryzysów życiowych, nie potrafiących sobie poradzić w relacjach
z ludźmi, nie radzących sobie z codziennym stresem, niezadowolonych z życia, nie potrafiących zrozumieć samych siebie, szukających wskazówek do rozwoju osobistego, mających zaniżoną samoocenę.

Specjaliści pracują indywidualnie z klientem, jak i prowadzą terapię rodzinną.

  • Prowadzona w Naszym Punkcie psychoterapia ma formę cyklu spotkań, odbywających się
    w indywidualnym kontakcie. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w stałym miejscu
    i o niezmiennej porze. Stałość, regularność i stabilność stanowią podstawę budowania poczucia bezpieczeństwa i atmosfery zaufania, służących wspólnemu tworzeniu nowych sposobów radzenia sobie z doświadczanymi trudnościami.
  • Metody pracy terapeutycznej dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb i możliwości rozwojowych. W psychoterapii dzieci i młodzież wykorzystywane są metody projekcyjne takie jak zabawa, rysunek czy test zdań niedokończonych, które stanowią doskonały materiał do analizy
    i budowania rozumienia świata przeżyć wewnętrznych dziecka.
  • Kontakt z psychoterapeutą między innymi, stanowi wsparcie w sytuacjach doświadczania wydarzeń przekraczających możliwości adaptacji emocjonalnej dziecka takich jak: kryzys rodzinny, rozwód rodziców, ciężka choroba, utrata członka rodziny, przemoc psychiczna lub fizyczna, fobie szkolne
    i inne. Ponadto psychoterapia jest pomocna w sytuacjach zaburzeń emocjonalnych, przejawiających się pod postacią różnorodnych objawów jak: trudności w radzeniu sobie z własną agresją, przejawem gwałtownych zachowań i reakcjami emocjonalnymi utrudniającymi funkcjonowanie w relacjach interpersonalnych. doświadczenie lęków i niepokoju związanego z chodzeniem do szkoły, nadmierne wycofanie w relacjach, przejawianie zachowań służących redukcji lęku i napięcia wewnętrznego.

 

INTERWENT KRYZYSOWY: Oddziaływania w ramach interwencji kryzysowej mają na celu zmniejszenia cierpienia oraz pomoc w odzyskaniu równowagi psychicznej i kontroli nad swoim życiem. Interwent kryzysowy udziela specjalistycznej pomocy indywidualnej oraz dla rodzin.
W związku z zadaniowym czasem pracy udzielanie pomocy jest możliwe w różnych godzinach
w ciągu dnia. Interwent udziela pomocy zarówno w Punkcie jak i w miejscu zamieszkania.

 

TERAPEUTA ds. UZLEŻNIEŃ terapia uzależnień to bardzo ważna forma terapii zwłaszcza
w dzisiejszych czasach. Współczesny świat i szeroka dostępność różnorodnych substancji psychoaktywnych stwarza dla ludzi ryzyko pojawienia się u nich różnych uzależnień.

 

GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET – spotkania terapeutyczno-warsztatowe. Spotkania odbywają się dwa raz w miesiącu. Oprócz działań terapeutycznych organizowane są warsztaty. W pracy warsztatowej bazujemy na zasobach jak i potencjale naszych podopiecznych. Z naszych doświadczeń wynika, iż jest to jedna z najlepszych metod dzięki której jesteśmy w stanie zmotywować i wskazać podopiecznym na ich możliwości i umiejętności, których nie wykorzystują do końca w swoim życiu codziennym. Organizowanie takich spotkań ułatwia komunikacje społeczną kobiet, które są w trudnej sytuacji. Na terenie Gminy jest to nowe metoda wsparcia dla kobiet z problemami.

Punkt Poradnictwa Psychoterapii i Interwencji działa nieodpłatnie dla mieszkańców Gminy Gdów!!

Przewiń do góry