Zasiłek szkolny

ZASIŁEK SZKOLNY

1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

2. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek lub z urzędu. Wniosek o przyznanie zasiłku mogą złożyć:

  • rodzice,
  • inni przedstawiciele ustawowi uczniów albo pełnoletni uczniowie,
  • dyrektorzy szkół, kolegiów lub ośrodków.

Ustawowymi przesłankami powstania prawa do zasiłku szkolnego są:

• wystąpienie zdarzenia losowego, a więc zdarzenia zewnętrznego w stosunku do ucznia, którego nie można przewidzieć ani mu przeciwdziałać,

• związek tego zdarzenia z przejściową (w związku z tym zdarzeniem) trudną sytuacją materialną. Wzajemna relacja przepisów art. 90d oraz art. 90e ustawy o systemie oświaty prowadzi do wniosku, że w przeciwieństwie do stypendium zasiłek szkolny ma charakter doraźnej pomocy materialnej, udzielanej uczniowi jednorazowo w związku z trudną ale przejściową sytuacją materialną, będącą następstwem zdarzenia losowego, które tę trudną sytuację materialną wywołało. Zasiłek szkolny nie może być natomiast ze swej istoty zrównany z formą stałej pomocy materialnej udzielanej uczniowi, choćby znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, ale niepozostającej w bezpośrednim związku ze zdarzeniem losowym.

Wysokość zasiłku szkolnego:

Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku powyżej 5 lat do ukończenia 18 lat, określonego w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Termin ubiegania się o zasiłek szkolny:

Z uwagi na jego funkcję – środka doraźnej pomocy w sytuacji losowej – ograniczono termin ubiegania się o zasiłek szkolny do dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego jego przyznanie.
Dwumiesięczny termin określony w art. 90e ust. 4 jest terminem materialno -prawnym, co oznacza, że po jego upływie prawo do ubiegania się o pomoc wygasa.

Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Więcej informacji o stypendium szkolonym/zasiłku szkolnym oraz wniosek i katalog wydatków na cele edukacyjne można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdowie ul. Myślenicka 145;

Osoba do kontaktu: mgr Natalia Studzińska tel: (+12) 251-42-38 wew. 210

Przewiń do góry